14 mar

Masz nadwyżkę finansów? Sprawdź, co możesz zrobić

Jeśli masz wolne środki i nie planujesz większych zakupów, możesz je ulokować na różne sposoby. Opcji do wyboru jest naprawdę wiele – poniżej omawiamy wybrane z nich. Są to m.in. lokaty, rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne, inwestycja w nieruchomość, papiery wartościowe itd.

Zwykle narzekamy na niedobór środków finansowych i zastanawiamy się nad wzięciem pożyczki lub kredytu. Zdarza się jednak odwrotna sytuacja – jeśli masz wolne środki, zastanów się, co z nimi zrobić. Mogą na siebie pracować – wtedy idealna będzie m.in. lokata na 3 miesiące lub dłużej, albo też możesz je przeznaczyć na zakup inwestycji. Opcji jest wiele – poniżej przeczytasz o wybranych.

Lokata terminowa

Jedną z najpopularniejszych opcji jest lokata terminowa, czyli trwająca określony czas – zwykle kilka miesięcy lub lat. Możesz też wybrać jednodniową lub nocną, ale zysk na tego typu lokacie zwykle nie będzie duży – trzeba mieć na koncie naprawdę dużą sumę.

Klienci banków zwykle decydują się na lokaty 3-, 6 lub 12-miesięczne. Warto rozważyć, który wariant będzie optymalny, gdyż przez czas trwania lokaty nie będziemy mieć dostępu do naszych środków. Zwykle jeśli wypłacimy pieniądze, stracimy odsetki.

Rachunek oszczędnościowy

Coraz częściej decydujemy się także na rachunek oszczędnościowy, gdyż oprocentowanie lokaty jest dużo niższe, czyli mniej atrakcyjne niż kiedyś. Mimo że trzymając pieniądze na rachunku, zyskamy jeszcze mniej, możemy je wypłacić w dowolnym momencie.

Jest to ogromna zaleta rachunku oszczędnościowego i zwykle właśnie z tego powodu wybieramy go zamiast lokaty. Przed podjęciem decyzji warto porównać korzyści i minusy obu tych rozwiązań – najlepiej też z różnych banków.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne to kolejna możliwość inwestowania, tym razem zbiorowego. Środki są wtedy lokowane w różne inwestycje, akcje, papiery, obligacje czy też bony skarbowe. Co więcej, można zainwestować w wiele funduszy, ale trzeba pamiętać, że wiąże się z ryzykiem.

Warto też wiedzieć, że są fundusze otwarte i zamknięte – jeśli nie wiesz, który będzie dla Ciebie lepszy, warto zapytać o to doradcę w banku. Najważniejsza jest przemyślana strategia i wybór inwestycji do naszych potrzeb i możliwośc.

Inwestycja w nieruchomość

Wiele osób woli jednak zainwestować, zamiast przetrzymywać pieniądze w banku. Dokonują wtedy konkretnego zakupu – m.in. mieszkania w atrakcyjnej dzielnicy dużego miasta. Mogą je wtedy wynajmować i czerpać z tego korzyści finansowe regularnie, zwykle co miesiąc. To dodatkowy zastrzyk gotówki, który znacznie poprawia stan domowego budżetu. Comiesięczny wpływ niejednokrotnie jest równy lub wyższy pensji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *