1 lis

Zastosowanie agregatów benzynowych

Agregaty prądotwórcze to jednostki, które służą do wytwarzania energii elektrycznej, by zasilić inne urządzenia. Stanowią bezpośrednie źródło prądu nie tylko na placach budów, z którymi zwykle je kojarzymy, ale także w domach, ogrodach, czy łodziach motorowych. W domach agregat to rezerwowe źródło energii elektrycznej. W przypadku awarii sieci energetycznej nie musimy obawiać się o brak prądu. Z czego składa się agregat, jak działa i co warto wiedzieć o tym sprzęcie?

Podstawowa wiedza o agregatach

Każdy agregat składa się przede wszystkim z prądnicy, która jest zasilana silnikiem spalinowym. Na rynku znajdziemy agregaty z silnikami na benzynę, olej napędowy, gaz ziemny, LPG, czy nawet metan. Agregaty dzielimy na przenośne i stacjonarne. Aby wybrać odpowiedni dla siebie agregat, na początku powinniśmy określić, jakie urządzenia będziemy nim zasilać. Odbiorniki elektroniczne, takie jak laptopy, telewizory oraz odbiorniki indukcyjne (np. lodówka i zamrażarka) są sprzętami bardzo czułymi na jakość prądu. Agregat musi im gwarantować stabilne napięcie prądu i stabilne parametry częstotliwości. Kolejnym krokiem jest określenie docelowej mocy elektrycznej agregatu. By to określić, możemy posłużyć się zwykłym miernikiem elektrycznym. Należy pamiętać o tym, że moc samego agregatu musi być większa niż moc wszystkich urządzeń, które będzie zasilał nasz sprzęt – dowiadujemy się w firmie Taurus Sea Power z Pruszcza Gdańskiego. Najbezpieczniejsze rozwiązanie to skonsultowanie zakupu agregatu z doświadczonym sprzedawcą.

Dodatkowe kryteria i eksploatacja

Agregaty, które charakteryzują się niskim zużyciem paliwa, mogą pracować nawet do kilkudziesięciu godzin na jednym zbiorniku, co dotyczy modeli agregatów diesel i benzynowych. W niektórych agregatach mamy automatyczną regulację obrotów silnika, co obniża zużycie paliwa. Ważnym kryterium, zwłaszcza w przypadku agregatów np. na pokładzie łodzi, jest poziom hałasu, który emituje urządzenie. Najlepiej sprawdzi się tutaj agregat z dźwiękoszczelną obudową. Jeśli planujemy korzystać z naszego agregatu w różnych miejscach, najlepiej jest wybrać lekki model o niewielkich wymiarach, by ułatwić sobie transport. Zanim zaczniemy eksploatować agregat, powinniśmy się dokładnie zapoznać z instrukcją obsługi urządzenia. Powinniśmy dokładnie przeczytać wszystkie detale dotyczące budowy, eksploatacji i konserwacji agregatu. Podstawowe zasady mówią o tym, że nie należy podłączać wszystkich urządzeń naraz, lecz jedno po drugim, począwszy od urządzenia, które będzie pobierało najwięcej mocy. Warto dodać, by nie zostawiać w zbiorniku zbyt dużo paliwa, jeśli mamy pewność, że agregat nie będzie uruchamiany dłużej niż miesiąc. I kolejna ważna zasada: przed uruchomieniem agregatu zawsze sprawdzamy poziom oleju oraz czystość filtra powietrza. Użytkowanie agregatu jest wówczas całkowicie bezpieczne! Na koniec warto wspomnieć o tym, że spalinowy agregat prądotwórczy zawsze powinien być ustawiony w pozycji roboczej, także podczas transportu. Każde inne ustawienie, nawet na kilka minut, spowoduje zalanie świecy oraz trwałe uszkodzenie filtra powietrza. Należy bezwzględnie o tym pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *