25 paź

Rodzaje słuchawek

Liczba obecnie dostępnych na rynku modeli słuchawek może przyprawić o zawrót głowy. Wybierając zestaw idealny dla nas, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim komfort użytkowania, ale też konkretny sposób użycia słuchawek, z jakiego będziemy korzystali najczęściej. Inny rodzaj będzie bowiem wygodniejszy np. komunikacji miejskiej, a inny sprawdzi się podczas długich godzin spędzonych przy grze komputerowej. Co mamy do wyboru?

Warianty słuchawek podzielić można m.in. ze względu na sposób generowania dźwięku. Wyróżniamy więc słuchawki elektrodynamiczne, gdzie papierowa lub wykonana z tworzywa sztucznego membrana zostaje wzbudzona w ruch przez umieszczoną w niej małą cewkę, słuchawki magnetoelektryczne wyposażone w stalową membranę poruszaną dzięki zmianom w polu magnetycznym, a także słuchawki z membraną wzbudzaną zmianami pola elektrycznego albo w wyniku zachodzenia zjawisk tzw. piezoelektrycznych. Istnieją też słuchawki wprawiające w wibracje kości czaszki, dzięki czemu dźwięk (umiarkowanie jednak dobrej jakości) dociera bezpośrednio do nerwu słuchowego, bez konieczności izolowania dźwięków otoczenia, co sprawia, że okazują się przydatne zwłaszcza podczas joggingu czy jazdy na rowerze.

Słuchawki nauszne

Dla przeciętnego użytkownika większe znaczenie przy wyborze będą miały jednak raczej inne parametry, na przykład takie jak budowa słuchawek. Tutaj wymienić można zasadniczo słuchawki nauszne oraz douszne. Pierwszy rodzaj polega na tym, że źródło dźwięku umieszczone jest na zewnątrz małżowiny usznej, a obie części takich słuchawek połączone są pałąkiem, który usytuowany może być z tyłu głowy bądź na niej. Słuchawki takie są najzdrowsze dla narządu słuchu, zapewniają też dźwięk bardzo dobrej jakości, bywają natomiast uznawane za niekoniecznie wygodne. – Dla niektórych wadą jest też ich stosunkowo duży rozmiar – przyznaje przedstawiciel warszawskiej firmy Audio Świat.

Słuchawki nauszne podzielić można dodatkowo na zamknięte oraz otwarte. Pierwszy rodzaj szczelnie zakrywa małżowinę uszną, skutecznie izolując od otoczenia i jednocześnie zapewniając liniowe przenoszenie tonów niskich i wysokich, co umożliwia odbiór dźwięku o świetnej dynamice. Największą wadą tego typu słuchawek jest brak wentylacji ucha, które z tego powodu dosyć szybko się męczy.

Problem ów rozwiązuje zastosowanie słuchawek otwartych, te jednak z kolei nadają się tylko do użytku w miejscach cichych i takich, gdzie dobiegający z nich dźwięk nie będzie przeszkadzał osobom postronnym. Istnieją też słuchawki półotwarte, które izolują znacznie lepiej, a jednocześnie zapewniają prawidłową wentylację ucha i doskonale przenoszą tony ze wszystkich zakresów. Taką konstrukcją cechują się często najdroższe, najwyższej klasy słuchawki dostępne na rynku.

Słuchawki douszne

Słuchawki douszne nie są w stanie osiągnąć takiej jakości dźwięku, mogą za to negatywnie oddziaływać na narząd słuchu – ale ze względu na nieduże rozmiary, dyskrecję i sporą wytrzymałość wciąż mają liczne grono zwolenników. Tutaj też wyróżnić można kilka rodzajów słuchawek. Te po prostu douszne wprowadza się tylko do małżowiny usznej, podczas gdy tzw. słuchawki dokanałowe umieszcza się bezpośrednio w kanale słuchowym. Pierwsze mają zwykle postać spłaszczonego owalu, drugie natomiast dodatkowo wyposażone są w izolujące „uszczelki” zrobione z silikonu.

Na koniec warto wspomnieć jeszcze o słuchawkach zausznych, które dzięki specjalnym haczykom idealnie trzymają się ucha, a także o słuchawkach multimedialnych, w których zamocowano mikrofon. Wykorzystuje się je m.in. w call center, ale zaopatrują się w nie również zagorzali fani rozgrywek komputerowych w trybie multiplayer.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *