26 Lip

Niesłabnący trend – drewno w stolarce otworowej

Drewno jako materiał do produkcji okien i drzwi wykorzystywane jest już od dobrych kilkuset lat. I nic nie wskazuje na to, aby coś tu miało się zmienić. XX wiek przyniósł wiele innych rozwiązań w zakresie surowców wykorzystywanych w stolarce otworowej, a mimo to zainteresowanie drewnem nie słabnie. Nic w tym dziwnego – jest ono zarazem naturalne, wytrzymałe i piękne.

Obok rodzimych gatunków, takich jak dąb czy sosna, coraz częściej wybierane są te egzotyczne. Poszerzająca się gama opcji faktur i kolorów umożliwia znalezienie materiału idealnie dostosowującego się do naszych potrzeb i wymagań estetycznych. Zwłaszcza w domach o klasycznej bryle, stylizowanych albo wręcz historycznych trudno sobie wyobrazić, by użyto innego surowca. Aluminium i PCV zostawmy budynkom biurowym oraz przemysłowym.

– Nawet w bardzo nowoczesnych konstrukcjach jedno- i wielorodzinnych zauważa się ostatnio powrót do okien i drzwi wykonanych z o wiele szlachetniejszego niż te materiały drewna – zdradza przedstawiciel Fabryki Okien i Drzwi Urzędowski.

Gatunki rodzime

Najpopularniejszym w Polsce gatunkiem pozostaje sosna, cechująca się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny. Drewno to cechuje wysoka trwałość, a zarazem sprężystość oraz łatwość obróbki. Wysoka zawartość żywicy uodparnia je na działanie wilgoci, struktura zaś pozwala na szybką i skuteczną impregnację, malowanie i lakierowanie. Twardszy, bardziej wytrzymały i odporny na ścieranie będzie z kolei dąb. Jest to surowiec droższy i uchodzący za bardziej ekskluzywny, ale też wysoce odporny na warunki atmosferyczne (tylko nieznacznie się odkształca), a jego spora gęstość zapewnia rewelacyjną izolację akustyczną. Największym minusem jest porowata struktura, którą niełatwo zabezpieczyć, przez co z czasem może popękać.

Powiew egzotyki

Nie każdy gatunek drewna z drugiego końca świata nadaje się do produkcji okien i drzwi dobrze znoszących polski klimat. Dobrze odnajdują się tutaj jednak chociażby orzech amerykański, teak, mahoń, a także bodaj najczęściej spotykane wśród egzotycznych: sapele, czyli afrykańska odmiana mahoniu, oraz meranti, które przypomina mahoń z wyglądu, ale pod względem właściwości fizycznych jest zbliżone bardziej do sosny.

Zabezpieczenia

Drewno na drzwi i okna powinno cechować się odpowiednio wysoką trwałością, nie znaczy to jednak, że nie należy go poddać dodatkowo zwiększającej tę trwałość obróbce. Impregnacja uodparnia na wnikanie wilgoci, grzyby i gnicie, stabilizuje wymiary oraz przygotowuje do gruntowania i naniesienia wypełniacza, koniecznego w przypadku niektórych rodzajów drewna tropikalnego, jak również porowatych odmian krajowych (p. dąb). Drewno można dodatkowo pomalować, a także pokryć warstwą lakieru, który podnosi odporność powierzchni na działanie czynników atmosferycznych (zwłaszcza promieniowania UV).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *