17 sty

Alternatywne ogrzewanie

Już nie tylko gaz, węgiel i prąd – centralne ogrzewanie może być zapewniane lub wspomagane przez odnawialne źródła energii. Oprócz tak oczywistych zalet jak obniżenie kosztów ogrzewania czy ekologia, zwiększają także wygodę mieszkańców. Dowiedz się, jaki masz wybór!

Pompy ciepła.

Ogrzewanie przy pomocy pomp ciepła to rozwiązanie nowoczesne i zyskujące coraz większą popularność wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Chociaż pompy ciepła mogą wykorzystywać energię z różnych źródeł, zasada ich działania jest prosta i w każdym przypadku taka sama. Energia pobrana z gruntu, wody lub powietrza zostaje przekazana do ośrodka o wyższej temperaturze i służy ogrzaniu pomieszczenia lub ciepłej wody użytkowej.

Konstrukcja pomp ciepła również jest prosta. Systemy składają się z czterech elementów:

  • 2 wymienników: poboru i oddawania ciepła,
  • sprężarki,
  • zaworu rozprężającego.

Tworzą one układ zamknięty. Najdroższe są pompy wykorzystujące energię z wód gruntowych, w Polsce jednak najczęściej wybierane są pompy ziemia-woda, czyli korzystające z gruntu. Jego temperatura jest powiem najbardziej stała w naszym klimacie, w którym powietrze przez część roku bywa zbyt zimne.

Dodatkową zaletą pomp ciepła jest możliwość wykorzystania ich do chłodzenia budynków w lecie.

Kotły na biomasę

Kotły na biomasę to kolejny sposób na wykorzystanie ekologicznej energii do centralnego ogrzewania. Czym jest biomasa? To nic innego jak paliwa roślinne, wszelkie odpady organiczne, np. drewno, słoma. Jest ona niedroga, nieszkodliwa dla środowiska w procesie spalania (wydziela mniej siarki i azotanów niż konwencjonalne paliwa). Kupić ją można w formie brykietu albo granulatu.

Kotły c.o., które do ogrzewania wykorzystują organiczne odpady, mają większą powierzchnię wymiany ciepła niż tradycyjne. Oprócz drewna czy brykietu, można w niektórych wersjach spalać też słomę czy nawet pestki owoców. Mogą one spalić słomę w bardzo efektowny sposób, zajmują jednak dużo miejsca, podobnie, jak samo paliwo do nich.

Dużą zaletą kotłów tego typu jest niski koszt ich eksploatacji oraz wygoda.Posiadają bowiem podajniki, które można załadować raz na kilka dni, nie wymagają więc codziennego doglądania. Dzięki nim można także wykorzystać resztki pozostałe podczas prac polowych czy ogrodowych – sprawdzą się więc w domach jednorodzinnych na wsi, przy gospodarstwach rolnych.

Możliwość spalania odpadów naturalnych nie oznacza, że wykorzystać można wszystko i w każdej formie. Na jakość spalanego biopaliwa mają wpływ m.in.:

  • wilgotność,
  • zawartość pyłu,
  • zawartość popiołu,
  • długość peletu,
  • minimalna wartość opałowa.

Rekuperatory

Rekuperatory to urządzenia, które wykorzystuje się przy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (http://kalhyd.pl/wentylacja/). Pozwalają odzyskać niemal połowę ciepła z nawiewanego do pomieszczenia powietrza. Zasada ich działania jest nieskomplikowana. Ciepłe powietrze, które usuwane jest z pomieszczenia, ogrzewa świeże powietrze, które jest do niego nawiewane.

Istnieją różne rodzaje rekuperatorów, dzięki którym ogrzewanie domu może być bardziej efektowne:

  • krzyżowe, które do pracy nie wymagają energii z zewnątrz (składa się z układu prostopadłych kanałów, przez które przepływa powietrze wywiewane i nawiewane – strumienie te nie mieszają się ze sobą, dzięki czemu niemożliwe jest przenoszenie zanieczyszczeń czy wilgoci do pomieszczenia),
  • przeciwprądowe, posiadające większą skuteczność niż krzyżowe (kanały prowadzone są równolegle, dzięki czemu zimne powietrze ogrzewa się już od początku nawiewu).

Ze względu na cenę, w domach jednorodzinnych stosuje się najczęściej krzyżowe wymienniki ciepła. Montuje się je w pomieszczeniach gospodarczych.

Kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to jedna z najbardziej rozpowszechnionych form pozyskiwania energii. Wykorzystuje się je do ogrzewania wody, w tym wody do centralnego ogrzewania. Istnieją różne ich rodzaje, m.in. płaskie, płaskie próżniowe czy próżniowe. Te pierwsze stosowane są przede wszystkim w budownictwie jednorodzinnym. Jak działają kolektory słoneczne? Promienie słoneczne padając na absorber, zamieniane są w ciepło, które ogrzewa płyn przepływający przez kolektor i trafia do zasobnika z wodą użytkową. Skuteczność kolektorów i możliwość oszczędności na wodzie użytkowej i centralnym ogrzewaniu zależą od wielu czynników:

  • kąta ustawienia,
  • kierunku ustawienia,
  • wielkości,
  • liczbie słonecznych dni,
  • natężenia promieni słonecznych.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego w naszym klimacie może generować spore koszty eksploatacyjne. Dlatego planując budowę warto rozpatrzyć różne opcje korzystania (albo wspomagania się) z odnawialnych źródeł energii. Koszty inwestycji są wyższe niż w przypadku kotłów c.o. na węgiel czy ogrzewania gazowego, jednak są to pieniądze przeznaczone na długie lata użytkowania. Należy z pomocą specjalistów policzyć wysokość oszczędności na ogrzewaniu oraz czas, w którym inwestycja się zwróci.

Źródło: Kalhyd.pl – Hydraulik Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *